Gmina Fredropol znajduje się obecnie na ścieżce do zdobycia tytułu uzdrowiska. Wójt gminy, Mariusz Śnieżek, poinformował, że są szanse, aby to prestiżowe miano zostało oficjalnie nadane na początku nadchodzącego roku. Jeśli tak się stanie, gmina będzie mogła się posługiwać nazwą „Fredropol – Zdrój”.
Jak informuje wójt Śnieżek, Fredropol jest obecnie w połowie drogi do osiągnięcia tego celu. Mimo iż zbliżamy się do końca tej trasy, kilka decydujących warunków musi jeszcze dojść do skutku. Optymistyczne prognozy wskazują jednak, że mogłoby to nastąpić na początku przyszłego roku.
Z punktu widzenia wymogów prawnych niezbędnych do zdobycia statusu uzdrowiska, gmina posiada już jedną kluczową przesłankę – dysponuje zasobami wody leczniczej. Te zostały potwierdzone oficjalnymi badaniami i stanowią podstawowy „produkt leczniczy” wymagany dla uzyskania statusu uzdrowiskowego.
Proces przygotowań do wydobycia wody był długotrwały i skomplikowany – wymagał wykonania projektu robót geologicznych i wiercenia. Gmina zdobyła także decyzję środowiskową i opracowała projekt zagospodarowania złoża. Teraz przed Fredropolem stoją kolejne wyzwania – składanie wniosku koncesyjnego do marszałka, uzyskanie planu ruchu górniczego oraz ubieganie się u odpowiedniego ministra o nadanie statusu gminy uzdrowiskowej.
Woda lecznicza w Fredropolu charakteryzuje się zawartością 1494 mg na litr i ma specyficzny skład: siarczanowo-wodorowo – węglanowo – wapniowy z przewagą siarczanów. Te ostatnie są szczególnie korzystne dla zdrowia i mogą wspomagać leczenie wielu schorzeń. Gmina planuje skoncentrować swoją działalność na trzech obszarach: chorobach żołądkowych, schorzeniach skórnych (z wykorzystaniem kąpieli leczniczych) oraz chorobach reumatoidalnych.