Bieszczady to kraina wyjątkowa, która może nas oczarować swym pięknem oraz historią. Do dziś jest to niezwykle atrakcyjny kierunek wycieczki dla tych, którzy chcą się nacieszyć wielokulturowymi miasteczkami. Jedną z ciekawszych propozycji odkrywania tej części kraju są wycieczki śladem społeczności żydowskiej. Gdzie warto się wybrać? Jakie miejsca warto odwiedzić?
Żydzi w Bieszczadach pojawili się jakieś 400 lat temu, przy czym najlepszym okresem dla społeczności żydowskiej w tej części kraju okazał się wiek XIX. Gdzie można się było z nimi spotkać? W większych miejscowościach oraz miasteczkach, takich jak Ustrzyki Dolne, Baligród czy Lutowiska. W gronie ważnych punktów na mapie żydowskiego osadnictwa w przedwojennych Bieszczadach znalazły się też takie miasta, jak Lesko oraz Sanok. Spore grupy Żydów zamieszkiwały też przed wojną takie miejscowości, jak Cisna oraz Wola Michowa. Kres gminom żydowskim w Bieszczadach przyniosły trudne lata II wojny światowej. Wielu Żydów zginęło w egzekucjach, do których dochodziło m. in. w Ustrzykach Dolnych oraz w Lesku. Wielu Żydów trafiało też do obozów przejściowych (np. w Zasławiu) oraz obozów zagłady (głównie w Sobiborze oraz w Bełżcu).
Najpiękniejsze cmentarze żydowskie w Bieszczadach
Dziś o bieszczadzkich Żydach przypominają nam ciekawe, choć niezbyt liczne zabytki. W gronie tym wyróżniają się cmentarze żydowskie, które można zobaczyć m. in. w Lesku, Lutowiskach, Ustrzykach Dolnych oraz w Woli Michowej. A co z synagogami? Do dziś przetrwała synagoga w Ustrzykach Dolnych, którą zaadaptowano na potrzeby biblioteki. Ciekawym przykładem sztuki renesansowej jest z kolei synagoga w Leski, mogąca się pochwalić cechami obronnymi. I ona pełni dziś inną rolę niż pierwotnie. Świetnie sprawdza się w roli domu kultury oraz galerii, w której lokalni artyści mogą prezentować swoje prace. W wielu miastach zachowały się też pożydowskie kamieniczki. Można je zobaczyć m. in. w Sanoku oraz w Lesku – pięknych miastach, którym w czasie krajoznawczej wycieczki w Bieszczady warto poświęcić więcej uwagi.