Zagórz jest jednym z tych miast, którym w trakcie wycieczki po Podkarpaciu warto poświęcić więcej uwagi. Jakie atrakcje czekają w tym miejscu? Co sprawia, że turyści tak chętnie odwiedzają je w drodze w Bieszczady?
Zagórz i jego miejsce na mapie Podkarpacia
Wielkim walorem Zagórza jest jego położenie. Bliskość Sanoka przyciąga, podobnie jak położenie na styku Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Dumą miasta jest rzeka Osława, której zakole otacza klasztorne wzgórze. Dzięki tej rzece, Zagórz staje się nie lada gratką dla wielu miłośników przyrody. A jakie atrakcje czekają tu na osoby zainteresowane historią?
Zagórz i jego dzieje
Zagórz to miasto, które może się pochwalić ciekawą przeszłością. Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z początku XV wieku, kiedy to jego właścicielami byli Tarnawscy z Tarnawy. W swych dziejach Zagórz bywał samodzielną gminą, bywał też częścią Sanoka. Ważnym okresem w jego dziejach okazał się wiek XIX (a raczej jego koniec), kiedy to Zagórz otrzymał połączenia kolejowe z Przemyślem oraz Sanokiem. Dostęp do Węgiersko-Galicyjskiej Kolei Żelaznej sprawił, że Zagórz stał się ważnym węzłem kolejowym, co przyczyniło się do jego dynamicznego rozwoju. Dodatkowo pod koniec XIX wieku na terenie Zagórza zaczęto wydobywać ropę, a w okresie międzywojennym założono tu fabrykę celulozy.
Co warto zobaczyć w Zagórzu?
Dziś Zagórz jest spokojnym miasteczkiem, które – dzięki swej lokalizacji –coraz lepiej radzi sobie jako letnisko. Kto zajrzy tu w trakcie krajoznawczej wycieczki po okolicach Sanoka, ten będzie mógł również ujrzeć sporo cennych zabytków. Z pewnością warto tu zwiedzić murowany kościół parafialny p. w. Wniebowzięcia Matki Bożej, pochodzący z połowy XVIII wieku. W jego wnętrzu znajduje się piękny ołtarz główny, a w nim późnogotycki obraz Zwiastowania NMP z pierwszej połowy XVI wieku. Cieszy się on wielkim kultem, dzięki czemu fara w Zagórzu doskonale radzi sobie jako lokalne sanktuarium. Z lat30-tych XIX wieku pochodzi prawosławna cerkiew św. Michała, pierwotnie służąca greckim katolikom.
A jaki obiekt stał się turystyczną wizytówką tego miasta? Ruiny kościoła i klasztoru Karmelitów Bosych, które są jednym z najlepszych punktów widokowych na dolinę Osławy. Klasztor ten powstał w początkach XVIII wieku z woli Jana Franciszka Stadnickiego, chorążego wielkiego koronnego i wojewody wołyńskiego. Był to potężny klasztor obronny, na terenie którego, obok karmelitów, znaleźli dla siebie miejsce weterani wojenni. Klasztor został jednak zniszczony w trakcie konfederacji barskiej. Dziś jego ruiny są ważną atrakcją turystyczną i jednym z ważniejszych punktów w trakcie wycieczki w Bieszczady.
Bieszczady dla ciekawych: zamek Sobień
Zagórz ma się czym pochwalić, a wizyta na jego terenie każdemu z nas sprawi wiele radości. Długa historia, cenne zabytki i pejzaże, które robią wrażenie – oto główne powody, dla których warto się tu wybrać.