Lesko to jedno z ciekawszych miast, któremu w trakcie wycieczki w Bieszczady warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dlaczego? Bo Podkarpacie może nas tu oczarować pięknymi widokami oraz zabytkami, które najlepiej przypominają o długiej historii Leska. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Synagoga i cmentarz żydowski
Lesko było niegdyś wielokulturowym miastem, a przed II wojną światową ważną rolę na jego terenie odgrywała społeczność żydowska. Do dziś przypominają o niej dwa ważne zabytki. Pierwszym z nich jest synagoga, służąca obecnie jako galeria sztuki. Jest to cenny zabytek architektury, który już z daleka przyciąga uwagę swą wieżą. Co ciekawe, służyła ona i jako punkt obserwacyjny, i jako żydowskie więzienie. W pobliżu synagogi czeka kolejna cenna pamiątka. To jeden z największych cmentarzy żydowskich w Bieszczadach, którego historia sięga początków XVII wieku. Do dziś zachowało się tu sporo ciekawych macew, wśród których nie brak zabytków o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej.
Zamek Kmitów
Jednym z ciekawszych zabytków, jakie można zobaczyć w Leski, jest zamek Kmitów. Jego historia zaczyna się w latach 30-tych XVI wieku. Miał on pełnić rolę obronną, a przede wszystkim strzec ważnego szlaku handlowego z Węgrami. Przebudowany w czasach Ossolińskich, zmienił swój obronny charakter i stał się wygodną rezydencją. Dziś służy jako hotel, jednak turyści mogą bez przeszkód spacerować w jego najbliższym otoczeniu.
Kościół Nawiedzenia NMP
Kościół Nawiedzenia NMP to ciekawy zabytek sztuki sakralnej, który może się pochwalić historią sięgającą XVI wieku. Jego fundatorem był Piotr Kmita, człowiek niezwykle zasłużony dla bieszczadzkich miejscowości. Jest to jeden z najstarszych zabytków rzymskokatolickich w Bieszczadach, któremu warto się uważniej przyjrzeć. Uwagę przyciągają tu liczne epitafia, przypominające m.in. o pochowanym tu Franciszku Pułaskim (stryjecznym bracie Kazimierza Pułaskiego) oraz Teresie Stadnickiej.
TOP 5: najpiękniejsze nekropolie żydowskie w Bieszczadach
Kamień Leski
Kamień Leski, zwany też Diabelskim, jest jedną z cenniejszych atrakcji przyrodniczych Leska. Ten piaskowiec liczy sobie około 20 metrów wysokości, a że wiąże się z nim wiele legend, turyści chętnie poświęcają mu swój czas. Spacer wokół tego kamienia to ciekawa propozycja dla każdego, kto chce spędzić czas na łonie natury, a nie chce zbytnio oddalać się od tego miasta.
Lesko może się też okazać rewelacyjnym punktem wypadowym w Bieszczady. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł wybrać się w rejon Jeziora Solińskiego, Ustrzyk Dolnych i Lutowisk. Blisko stąd również do tak malowniczych miejscowości, jak Zagórz czy Sanok. Wszędzie czekają piękne widoki i cenne zabytki, dzięki czemu czas spędzony w tej części Podkarpacia dla nikogo nie będzie czasem straconym.